fbpx

Podstawy baletu

Taniec klasyczny, popularnie zwany baletem jest rodzajem widowiska teatralnego. Tanecznym krokom wykonywanym wg wcześniej przygotowanej choreografii towarzyszy najczęściej muzyka. Balet może być samodzielną formą muzyczną lub też stanowić element większego utworu – np. opery. Figury baletowe są określane francuskimi nazwami, co może powodować niezrozumienie w początkach nauki baletu. Poniżej przedstawiamy tylko małą cząstkę baletu i podstawowe figury baletowe.

 

Kiedy zacząć naukę baletu?

Nauki baletu możemy podjąć się w każdym wieku, a najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Jeżeli zakochaliśmy się w balecie bądź innym rodzaju tańca dopiero w dojrzałym wieku to nic straconego. Jak pokazuje historia dla chcącego nic trudnego, a dzięki wytrwałości i samodyscyplinie możemy zajść bardzo daleko. Nauka baletu wyrobi solidne podstawy do nauki innych tańców.

 

Pozycje baletowe

Wyróżniamy pięć podstawowych pozycji baletowych.

W pierwszej pozycji tancerz łączy pięty ze sobą i wykręca stopy na zewnątrz, w taki sposób, aby były one umieszczone w jednej linii. Ręce uniesione są w górę i skierowane przed siebie. Palce nie powinny się stykać.

Przejście do drugiej pozycji polega na rozsunięciu stóp i ustawieniu ich w jednej linii. Ramiona również rozchodzą się na bok. Konieczne jest zachowanie symetrii ciała.

W pozycji trzeciej jedna stopa wędruje przed drugą. Tancerz umieszcza ją na wysokości śródstopia drugiej stopy. Obie stopy ściśle do siebie przylegają. Jedna z rąk umieszczona jest z boku, druga kieruje się w górę i przed siebie (jak w pierwszej pozycji).

W czwartej pozycji jedna stopa wysuwa się do przodu. Jednocześnie obie stopy wykręcają się na zewnątrz. Jedna ręka pozostaje z boku, natomiast druga przesuwa się nad głowę i wygina w delikatny łuk.

W piątej pozycji nogi tancerza są skrzyżowane. A palce jednej stopy dotykają pięty drugiej. Ręce osoby tańczącej znajdują się ponad głową w delikatnym łuku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ -  Jazz Dance - nie tak spokojny jak muzyka!

Pozycje baletowe są dopiero punktem wyjścia do choreografii tańca klasycznego. Dopiero w połączeniu z krokami tworzone są pełne choreografie taneczne.

 

Ćwiczenia przy drążku

Każda z lekcji baletu rozpoczyna się przy drążku, gdzie tancerz może ćwiczyć poszczególne figury, nie tracąc równowagi. Ćwiczenia wykonywane przy drążku są podstawą dla pozostałej praktyki baletowej. Podczas ćwiczeń przy drążku dłonie powinny delikatnie na nim spoczywać, a łokcie pozostać zrelaksowane. Poniżej przedstawiamy małą część z ogromnego wachlarza ćwiczeń:

  • Plié– ćwiczenia plié rozciągają mięśnie nóg i przygotowują je do wykonania następnych ćwiczeń, wykonuje się je we wszystkich podstawowych pozycjach baletowych. Z początku wykonujemy demi – plié czyli półprzysiad następnie przechodzimy do pełnego przysiady czyli grand – plié ale dopiero po pełnym opanowaniu demi – plié.                                                  
  • Relevé– to kolejne ćwiczenie bardzo często wykonywane przy drążku. Polega ono zwyczajnie na uniesieniu ciała na palcach. Relevé wykonuje się najczęściej po plié.
  • Battement tendu – to jedno z podstawowych ćwiczeń powtarzane do znudzenia stanowiące swoistą podstawę dla reszty ćwiczeń. Środek ciężkości utrzymany jest na nodze nie ćwiczącej w danym momencie, a całe ciało skierowane jest ku  Podzielone jest na odpowiednie etapy kolejno:
    • Pozycja wyjściowa i rozpoczęcie wysuwania prostej nogi całą stopą po podłodze
    • Przejście na półpalce
    • Point czyli pełne obciągnięcie palców i postawienie
  • Rond de jambe par terre–  to ćwiczenie polegające na wykonywaniu stopą łuku ½ koła na zewnątrz (en dehors) i do wewnątrz (en dedans).

 

Figury w tańcu klasycznym

Lista kroków w tańcu klasycznym jest długa. Poszczególne elementy baletu wymagają systematycznej pracy i zaangażowania. Poniżej zamieszczamy jedynie podstawowe figury tańca klasycznego, które wykonuje się również bez użycia drążka.

  • passé– ruch przechodzący, przeprowadzający,
  • temps sauté– skoki w miejscu,
  • pas assemblé– skok zwieńczony połączeniem stóp, skok z V pozycji z dwóch nóg z wysunięciem nogi w bok na 45° i powrót na dwie
  • pas glissade– krok „ślizgowy” z dwóch nóg na dwie
  • fouetté– szybki krok do piruetu,
  • tour– obrót, piruet,,
  • révérence– ukłon na zakończenie zajęć.
ZOBACZ RÓWNIEŻ -  Czy warto zapisać dziecko na balet?

 

To tylko wstęp i delikatny zarys podstaw baletu ale nie martwcie się większość tańców, sportów czy zawodów które wykonujemy na początku bywają trudne, a wiele rzeczy zdaje się być nie do opanowania. Na szczęście z biegiem czasu stajemy się coraz to lepsi, nabieramy doświadczenia i umiejętności, które pozwalają nam wykonywać najtrudniejsze techniki i kroki.

7 thoughts on “Podstawy baletu

  1. Początkująca Panna says:

    Czekam na kolejne teksty. Fajnie się to czyta mimo dość specjalistycznego języka ale to w końcu blog firmowy można by rzec ekspercki.

  2. Andrzej says:

    Czy będzie jeszcze więcej tego typu tekstów?? Ostatnio się zainteresowałem właśnie tą tematyką i powiem szczerze, że rozważam zapisanie się na jakieś lekcje ew. kurs podstawowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *