Trenując taniec klasyczny, potocznie mówiąc balet, ważne jest aby zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i akcesoria. Wbrew pozorom nie sprowadzają się one wyłącznie do charakterystycznego obuwia czyli baletek i tiulowej lub szyfonowej spódnicy czy tutu. Balet cechuje perfekcja. W związku z tym przy uzupełnianiu baletowej wyprawki musimy mieć na uwadze przede wszystkim jakość, wygodę, bezpieczeństwo i minimalizm. Odzież powinna być jednolita, wykonana z gładkich i przewiewnych tkanin tak, by czuć się w niej lekko oraz by jak najlepiej eksponowała sylwetkę zarówno tancerek jak i tancerzy. Niezbędny pakiet do tańca baletowego powinien zawierać:
Obuwie i akcesoria
- BALETKI – specjalne obuwie najczęściej wykorzystywane do baletu wykonane z płótna bądź skóry ściśle przylegające do stopy oraz chroniące przed otarciami i kontuzjami. Wykorzystywane z powodzeniem w innych stylach tanecznych głównie do ćwiczeń.
- PÓŁPOINTY – swoista hybryda baletek i point służąca do wyćwiczenia siły stopy. Posiadają usztywnioną twardą podeszwę co zmusza stopy do większego wysiłku tym samym wzmacniając je i przygotowując do stania na palcach. W PÓŁPOINTACH POD ŻADNYM POZOREM NIE STAJE SIĘ NA CZUBKACH PALCÓW, grozi to poważnymi kontuzjami. Nie posiadają one utwardzonego noska jak pointy i dlatego można wchodzić jedynie na półpalce.
- POINTY – pointy dla tancerek baletowych to swoiste drugie stopy. Cechuje je twardy, często gipsowy, szeroki, spłaszczony czubek umożliwiający wprawionym tancerkom stawanie na czubkach palców. Posiadają sztywną, skórzaną podeszwę, najczęściej nie dzieloną, by zapewnić bezpieczeństwo palców można zastosować wkładki, odmian których jest wiele od silikonowych po zwykłą wełnę, a wybór należy do użytkownika :D. W celu lepszego przytrzymania pointy na stopie stosuje się choć nie zawsze, troczki oraz gumki, które są wszywane zgodnie z potrzebami i upodobaniami tancerzy.
- NAPALCÓWKI I BEZPALCÓWKI – rodzaj nakładek na stopy, których zadaniem jest zwiększenie przyczepności do parkietu (skórzane), bądź jej zmniejszenie, np. do piruetów (materiałowe). Dodatkowo zapewniają ochronę przed urazami.
- OCIEPLACZE – z ang. tzw. warm-upy to wszelkiego rodzaju skarpety, getry, pulowery, sweterki itp., które służą do rozgrzewania mięśni, stawów i ścięgien przed oraz utrzymania odpowiedniej temperatury podczas ćwiczeń. Przed wystąpieniami oraz w czasie przerw by nie doprowadzić do przewiania i ostygnięcia stawów skokowych często stosuje się buty ocieplające. Chronią one również przed przeziębieniem, jeżeli chodzimy w baletkach po zimnej posadzce 😛
Kostiumy baletowe i odzież do ćwiczeń
- KOSTIUMY – zwykle są zestawieniem gorsetu ze spódniczką tutu ozdobione cekinami, koralikami, haftem, itp.
- BODY – inaczej mówiąc damski trykot bądź kostium baletowy, odzież mocno przylegająca do ciała uwydatniająca sylwetkę oraz ruchy tancerki. Mnogość modeli i kolorystyki pozwala na dopasowanie odzieży do własnych potrzeb, upodobań oraz podkreślenie charakteru tancerek. Wersje klasyczne charakteryzują się bardziej stonowanymi jednolitymi kolorami (biel, czerń, róż baletowy, burgundy), lekko wyciętym dekoltem oraz mocniej odkrytymi plecami.
- PACZKA BALETOWA – spódnica baletowa należąca do kostiumu, wyróżniamy dwa rodzaje paczek: krótkie i sztywno sterczące spódniczki eksponujące całe nogi baletnicy, tzw. tutu, oraz tiulowa lub muślinowa spódniczka sięgająca za kolana tancerki tzw. paczka romantyczna.
- TUNIKA BALETOWA – spódnica baletowa zwykle przewiązywana tasiemkami, wykonana z szyfonu, lekka i zwiewna. Idealna na treningi i próby.
- TRYKOT – świetnie podkreślający budowę oraz ruchy tancerza męski typ rozciągliwych rajstop do baletu z pełną stopą lub do kostki w wersji klasycznej z szelkami lub bardziej nowoczesnej jednoczęściowy z bezrękawnikiem.
Bielizna baletowa
- RAJSTOPY BALETOWE – specjalistyczne rajstopy baletowe najczęściej mocno kryjące (ok 90 DEN) dostępne w wersji klasycznej z pełną stopą bądź z dziurkami na stopach, szelką na śródstopie lub do kostek.
- SZORTY, TOPY, SKARPETY – jednolite, często bezszwowe i przylegające do ciała, skarpety zwykle wykonane są z mikrofibry.
- SZPONGI – męski, elastyczny pas baletowy w przedniej części wypełniony dla zapewnienia komfortu i ochrony podczas tańca.
Akcesoria
- TROCZKI – satynowe lub bawełniane, stosuje się je do wiązania wokół kostki przy użyciu point lub baletek. Troczki zapobiegają zsuwaniu się obuwia baletowego.
- WKŁADKI DO POINT – bawełniane, silikonowe, żelowe, bawełniano-żelowe, w postaci wełny itp. chronią palce stóp przed otarciami.
- TAŚMY DO ĆWICZEŃ – specjalistyczne taśmy służące do rozciągania i wzmacniania mięśni i ścięgien,
- OSŁONKI, KLINY I SEPARATORY – żelowe akcesoria na wrażliwe lub podrażnione palce u stóp,
- SIATKI NA KOK – plecione lub syntetyczne, są niezbędne do klasycznego koka baletowego, który utrzymuje niesforne włosy w jednym miejscu.
Jak widać powyżej strój nawet ten dla początkujących tancerzy baletowych składa się z wielu części, a każda z nich ma swoje zadanie do spełnienia. Pamiętajmy przy tym wszystkim, że najważniejszy jest tancerz i to on musi się czuć komfortowo i wygodnie podczas treningów jak i na scenie.
Świetnie opisane!czyta się przyjemnie 😉