fbpx

Jazz Dance – nie tak spokojny jak muzyka!

Balet, taniec współczesny, akrobatyka, siła fizyczna. W co mogą zamienić się te 4 elementy ? Zgadza się. W Jazz Dance.

Te składowe oraz rozciągnięcie całego ciała pozwoli na efektywne wykonanie tańca jazzowego. Co ciekawe jego początki sięgają nie Europy, nie Ameryki, a Afryki! Afrykańscy obywatele Stanów Zjednoczonych pozostawili swoją spuściznę oraz szansę na rozwój dla innych technik tańca, którymi dzisiaj można cieszyć się na deskach współczesnych teatrów.

Początki tańca jazzowego

Korzenie sięgają przełomu XIX i XVIII wieku. Prawdziwy boom natomiast powstał po I wojnie światowej, gdzie jazz cieszył się szczególną popularnością. Ludzie w tym czasie szukali czegoś nowego, a tancerze klasyczni przyciągali coraz większą uwagę do omawianego tańca. Wszystkie znane do tej pory sztuki tańca zamieniały się w jeden – Jazz.

Później, w latach 70 coraz bardziej zmieniał swój styl narzucając coraz to szybsze i dynamiczne tempo, co było skutkiem pojawiania się takich stylów, jak m.in.: break dance.

Obecnie można się spotkać również z następującymi odmianami: lirycal jazz, latin jazz czy modern jazz. Jednym z najbardziej znanych tancerzy wykorzystujących te układy jest Wade Robson.

Minstral Show

Kluczowym elementem do ewolucji Jazz Dance okazało się powstanie minstral show. Była to okazja dla tancerzy, którzy chcieli występować w duecie. Było to alternatywą dla osób, dla których utopią były występy na Broadwayu, jednak z powodu panujących tam wtedy zasad nie mogły sobie na to pozwolić. Kolejną kolebką progresywnego charakteru tańca była nowojorska dzielnica – Harlem.

Technika i podstawowe figury

  • podstawy ruchów baletowych,
  • pulsacja swingowa – indywidualne poczucie rytmu, które nie jest uzależnione od podkładu muzycznego,
  • policentryzm – izolowanie poszczególnych części ciała przy jednoczesnym braku pracy innych partii,
  • opanowanie piruetów i amortyzacji podczas skoków oraz następującego po nich “upadania na ziemię”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ -  Podstawy baletu

Jazz Dance. Dla kogo będzie odpowiedni?

Omawiany taniec jest wskazany dla osób, które wcześniej spotkały się już z baletem i mają opanowane podstawowe techniki. Osoby decydujące się na niego dość często spotykają się z przeróżnymi kontuzjami, więc warto jest przyswoić sobie najpierw “pierwsze” ruchy. Jest trudny do opanowania, ale jak to mówią: dla chcącego nic trudnego!

Najbardziej rozpoznawalne ikony muzyki pop chcą się nauczyć tego tańca. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Chcą błyszczeć w swoich teledyskach, dzięki proponowanym ruchom. Wyraża zwinność, szybkość i jest bardzo ekspresyjny. Dają kontrolę nad całym ciałem, a choreografie tworzone pod układy taneczne są układane “pod niego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *