fbpx

Jak odpowiednio dobrać strój do ćwiczeń?

Odpowiedni strój na trening zależy od dwóch czynników: rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej oraz upodobań. Strój powinien być dla nas wygodny i pomagać nam w ćwiczeniach. Jeśli nie czujemy się komfortowo w legginsach powinniśmy pomyśleć o luźniejszych spodniach. Niewątpliwie najważniejszymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę jest nasz komfort, względy zdrowotne oraz bezpieczeństwo. Tak więc poza odpowiednią odzieżą należy pomyśleć o  dobrym obuwiu, które często wydaje nam się najmniej ważnym elementem (chyba że chodzi o bieganie 😀 ), jednak biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo staje się on newralgicznym punktem doboru stroju.

JAKIE OBUWIE?

Wybór obuwia zależy oczywiście od rodzaju aktywności jaką uprawiamy.

I tak w przypadku fitness, Zumby czy Disco Dance najlepiej sprawdzają się sneakery posiadające amortyzację niwelującą wstrząsy, antypoślizgową podeszwę oraz przewiewny materiał. Należy pamiętać by obuwia te nie kupować na wyrost, gdyż może to doprowadzić do bólu a nawet kontuzji. W trakcie ćwiczeń stopa nie może luźno latać w obuwiu, a powinna być opięta czyli sneakery wiążemy czy zapinamy w przypadku rzepów bardzo dokładnie. Trzeba pamiętać by nie przesadzić w drugą stronę, gdyż za ciasne obuwie może spowodować otarcia lub w nawet niedokrwienie.

W tańcu współczesnym, jazzowym, czy tańcu klasycznym najczęściej wybierane są baletki. I tu również zależy od upodobań i stopnia zaawansowania… mogą być skórzane, płócienne z siateczką mesh, ze skórzanym noskiem itp. Wybierając baletki należy pamiętać by były one dobrze dopasowane ale nie za ciasne. Cholewka obuwia powinna idealnie opinać stopę – ułatwia to obciąganie podbicia. Skórzana podeszwa może być dzielona (bardziej profesjonalna) lub pełna. Baletki powinno się wymieniać z częstotliwością nie mniejszą niż raz na rok. Dlaczego? Przy intensywnym treningu obuwie to szybko się ściera a po czasie staje się niehigieniczne, można je oczywiście ręcznie wyprać ale to nie przedłuża ich żywotności jedynie zmniejsza dyskomfort zapachowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ -  Odzież i akcesoria baletowe

Kolejnym obuwiem są jazzówki. Podobnie jak w przypadku baletek powinny być mocno opięte. Czym się więc od nich różnią? Jazzówki posiadają grubszą podeszwę – mają delikatny gumowy obcas, baletki z kolei można przyrównać do grubszych skarpet 😉 Jazzówki często używane są jako obuwie zamienne do ćwiczeń techniki np. w tańcu ludowym, czyli na rozgrzewkę przy drążku zakładamy baletki, a potem gdy przechodzimy do ćwiczeń konkretnych technik zakładamy jazzówki.

Wielu tancerzy ceni sobie bose stopy, by jak najlepiej poczuć lekkość w tańcu. Aby jednak stopa nie ocierała się o parkiet często stosowane są tzw. napalcówki/bezpalcówki. Wykonane z lekkiego (siateczkowego) materiału posiadają skórzaną podeszwę na podbiciu stopy. Zakładane są tylko na palce pozostawiając tym samym gołą piętę.

Reasumując w zależności od tego jaki taniec, sport czy inną aktywność uprawiasz musisz pamiętać o trzech podstawowych zasadach BEZPIECZEŃSTWO, KOMFORT i DOPASOWANIE.

JAKI UBIÓR?

Nadmierna potliwość podczas intensywnego wysiłku powoduje duży dyskomfort, dlatego też ważny jest dobór wygodnego stroju. Dziś niemal każda odzież sportowa wyposażona jest w technologie wręcz kosmiczne mające szybko odprowadzać wilgoć na zewnątrz przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Wiele z nich dodatkowo zapobiega gromadzeniu się bakterii na skórze.  Na co zwrócić uwagę przy doborze stroju do ćwiczeń? Przede wszystkim nasze upodobania…

Jeżeli uprawiając jogging lepiej czuję się w legginsach – wybieram legginsy, jeżeli wolę krótkie spodenki – kupuję szorty, jeśli jednak wolę luźne spodnie – decyduję się na klasyczne spodnie sportowe.

W przypadku tańca ubiór powinien pomagać nam w ćwiczeniach. Trenując balet strój winien być jak najlżejszy tak by czuć się w nim lekko – Body mocno przylegające do ciała, a spódniczka zwiewna nadająca lekki powiew ruchom tancerki. Tancerz powinien zaopatrzyć się w przylegający trykot by żadna część ciała nie była luźna ;-P

ZOBACZ RÓWNIEŻ -  Czy warto zapisać dziecko na balet?

W tańcach standardowych, latino czy carribe należy zadbać o dobrą spódnicę podkreślającą ruchy tancerki.

Możliwości jakie dają w dzisiejszych czasach nowoczesne tkaniny i ich różnorodność dają producentom wręcz nieograniczone możliwości co do wzornictwa i ciągłego ulepszania modeli dobrze znanych, lubianych jak i tych całkiem nowych.

Tak jak przy obuwiu tak i przy odzieży należy pamiętać o komforcie, odpowiednim dopasowaniu i stylistyce bo przecież mężczyzna tańczący breakedance w szpongach i trykocie baletowym nie tylko będzie wyglądał co najmniej zabawnie ale również może zrobić sobie krzywdę na podłodze 😛

DOBRZE MIEĆ AKCESORIA

Wybierając się na trening warto mieć w co zapakować rzeczy. Bardzo przydatna staje się specjalnie zaprojektowana torba. Posiada ona specjalne kieszonki na drobne rzeczy (telefon, portfel, klucze czy nawet odtwarzacz muzyki), wodę, a co najlepsze osobna komora na buty.
Przydatne stają się również wszelkiego rodzaju ocieplacze. Po dobrej rozgrzewce bardzo łatwo jest wyziębić stawy co doprowadza do ciężkich kontuzji warto więc osłonić je odpowiednimi ocieplaczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *